איתור חיות

כל מי שמגדל חיות מחמד מכיר את הסיפור המלחיץ הזה: החתול יצא מהחלון ולמרות שעברו כמה שעות הוא עדיין לא חזר; הכלב נבהל מהזיקוקים, ברח ונעלם. אתם מחפשים אותם בכל השכונה ושואלים אנשים מסביב, אבל אף אחד לא ראה את החיות האהובות. פעם היינו תולים מודעות על עצים ועמודי חשמל. היום בעידן האינטרנט אנחנו מפרסמים בפייסבוק ומבקשים מכולם לשתף, בתקווה שהפוסט יעזור להחזיר הביתה את רקסי או מיצי.

כשנכנס לישראל שבב הזיהוי האלקטרוני (שידוע בכינויו 'הצ'יפ'), בעלי חיות רבים חשבו שהוא יפתור את בעיית החיות האבודות. מסתבר שהמציאות לא כל כך ורודה: אמנם ניתן לסרוק את צ'יפ ולגלות מידע על החיות מהמאגר הארצי, אבל לחתולים בדרך כלל לא משתילים צ'יפים, ופעמים רבות הצ'יפ ריק או שפרטי הזיהוי לא מעודכנים. גם תהליך הסריקה הוא מסורבל, כרוך בתשלום, ורק וטרינרים מוסמכים יכולים לבצע אותו. גם במקרה שמישהו מצא את הכלב וסרק את הצ'יפ, הוא עדיין עלול להתעלם מהמידע, והבעלים המודאגים בכלל לא ידעו שמישהו מצא את הכלב שלהם.

בשל כך, בעלי חיות רבים שמודאגים לשלומם של חבריהם הפרוותיים בוחרים לעבור לדור הבא של תגי הזיהוי, שבו נעשה שימוש בקוד QR על מנת לזהות את החיה. קוד QR הוא ברקוד ריבועי שניתן לסרוק בעזרת כל מכשיר סמארטפון ודרכו לקבל גישה לסוגי מידע שונים – דפי אינטרנט, טקסטים, כרטיסי ביקור ועוד. תגי הזיהוי לחיות שמשתמשים בקודי QR מאפשרים לכל מי שמוצא את החיה לסרוק את הקוד ולגשת בקלות למידע על החיה ועל בעליה.

ניתן מיד לראות את היתרונות הבולטים של השיטה החדשה: מי שמוצא את החיה לא צריך להטריח את עצמו לווטרינר או למוקד העירוני, והוא יכול ישר לשלוף את האייפון ולגלות למי החיה שייכת. קלות ההפעלה של התג עשויה לגרום לאנשים שעד כה היו בוחרים להתעלם מהחיה העזובה לעצור ולבדוק למי היא שייכת.

שנית, קל לוודא שהמידע בתג הוא אכן נכון ועדכני. כדי לעדכן מידע הבעלים לא צריך להסתמך על הווטרינר. כל מה שהבעלים צריך לעשות זה לעדכן את פרטיו דרך האינטרנט בקלות ובמהירות, ואפשר לעשות זאת גם אחרי שהחיה הלכה לאיבוד. בנוסף הבעלים יכול להוסיף עדכון שהחיה נאבדה ואפילו להבטיח פרס למוצא הישר כדי לעודד את החזרת החיה.

אחד היתרונות המשמעותיים של תגים בעלי קוד QR הוא במקרה שאיתרע מזלכם ומי שמצא את החיה הוא לא כל כך ישר. אם מישהו מצא את החיה, סרק את הקוד ובחר להתעלם או אפילו לקחת את החיה לעצמו – בעיה גדולה במיוחד כשמדובר בחיות גזעיות – אתם עדיין תדעו על כך! ברגע שהקוד נסרק הבעלים יקבלו התרעה הכוללת מיקום ב-GPS של החיה. כך תמיד תוכלו לדעת שהחיה נמצאה ואיפה ומתי היא נראתה לאחרונה.

האם קודי ה-QR הולכים להחליף את הצ'יפים? התומכים בקודי ה-QR טוענים שהיתרונות שלהם משמעותיים. מנגד, תומכי הצ'יפים טוענים שהם בטוחים יותר, ושתגי ה-QR עלולים להיהרס או להיזרק על ידי מוצאי חיות שאינם מעוניינים להחזיר אותן. כך או כך, אין ספק שמדובר בשיטה חדשה לניצול טכנולוגיית ה-QR שעשויה להביא מעט שלווה לחייהם של חובבי החיות.