קעקועי QR

קשה להתחמק בתקופה האחרונה מהפופולאריות הגואה של קודי ה-QR. נראה שכל חברה ופרסומת שמכבדות את עצמן משתמשות בברקודים הריבועיים האלו, שאותם אפשר לסרוק בעזרת אפליקציה לאייפון או לאנדרואיד ואז לקבל גישה למידע שמקודד בפנים.

במקרה של קוד QR בכרטיסי ביקור, למשל, המידע עשוי להיות השם, הטלפון והכתובת של החברה זמינים לשמירה בין אנשי הקשר בטלפון. במקרה של פרסומת, הקוד יכול להוביל לאתר האינטרנט של המוצר או לאפליקציה שקשורה אליו. כך או כך זו דרך יעילה ומודרנית להעביר מידע.

אבל כשכבר חשבנו שראינו הכול, התחיל טרנד לא צפוי שמחבר בין שני תחומים שבמבט ראשון לא נראים קשורים זה לזה: קודי QR ועולם הקעקועים. כן, מסתבר שהשיגעון החדש בקרב חובבי הקעקועים הוא לקשט את הגוף שלהם בקודים, שהופכים את הקעקוע הפשוט של העבר ליצירת מולטימדיה מורכבת.

כך, למשל, עשה צעיר צרפתי בשם מרקו, שקעקע על החזה שלו ציור מורכב מדוגמאות של פרחים וגלגלי שיניים, כשבמרכז מצויר קוד QR. אמן הקעקועים הפריזאי K.A.R.L, שעיצב את הקעקוע, ניסה להשתמש בטכנולוגיית הברקודים כדי להביא את אמנות הקעקועים לרמה חדשה. כל תהליך הקעקוע הועבר בשידור ישיר בפייסבוק, ואת התוצאה המדהימה היה אפשר לראות ברגע שהמקעקע סיים את מלאכתו.

הרעיון פשוט אבל גאוני: את הקוד על החזה של מרקו אפשר לסרוק בעזרת מכשיר סמארטפון, והוא מפנה ישירות לסרטון יוטיוב. זהו סרטון אנימציה שמשתלב באופן מושלם עם דוגמת הקעקוע ברגע שמניחים את המכשיר במקום המתאים על החזה של המקועקע. בעצם, אפשר להגיד שזהו קעקוע האנימציה הראשון מסוגו בעולם וזה לא היה אפשרי בלי הטכנולוגיה החדשה של קודי ה-QR. כרגע הסרטון מראה פרח שמשתלב עם הפרחים בקעקוע, ומתוכו יוצאת דמות מצחיקה ששרה שיר אופרה. אבל מה שבאמת יפה בכל העניין הוא שברגע שלמרקו יימאס מהסרטון הזה, הוא יוכל להפנות את הקוד על חזהו לסרט חדש, וכך הוא גם הופך להיות המקועקע היחיד בהיסטוריה שמסוגל לשנות את הקעקוע שלו בן רגע.

אולי בהשפעת הסיפור המפורסם של מרקו והמקעקע K.A.R.L, יצא סטודיו קעקועים באיסטנבול בקמפיין מבריק בשימוש בקוד QR. הסטודיו, שרצה לשכור אמני קעקועים חדשים, פרסם מודעה בעיתון שכללה רק הדפסה כה בהירה של קוד QRעד כי בקושי היה ניתן להבחין בה. רק מי שהצליח לצבוע את הקוד באופן יכול היה לסרוק אותו ולגלות שהסטודיו מחפש עובדים חדשים. זה בעצם מבחן קבלה גאוני לאמני קעקועים – כי מהי התכונה הכי בסיסית במקצוע אם לא היכולת לצבוע בלי לצאת מהקווים?

בינתיים עוד לא ידוע אם קעקועי QR יישארו בתוך קוריוז משעשע או שזה באמת הולך להיות הטרנד הבא שישנה את עולם הקעקועים, אבל מה שבטוח הוא שכל נושא קודי ה-QR נמצא בחיתוליו, וכנראה מחכות לנו עוד הפתעות רבות...